Sprawdź nas:
Pomimo mnogości tematów, którymi się zajmuję schemat działania pozostaje ten sam.
Skuteczna komunikacja między inwestorem a projektantem na każdym etapie jest podstawą dobrego projektu. Współpracę rozpoczynam od bardzo dokładnego wywiadu, a potem uważnie słucham inwestora przez cały proces powstawania projektu. Traktuję go jak partnera, któremu pomagam w trudnym procesie jakim jest remont czy budowa. Szanuję jego czas i liczę na wzajemność.
Kontakt z wykonawcami, wizyty na budowie, pomoc w zakupach.
Najważniejszy etap, najbardziej żmudny, ale bez niego nie będzie dobrego projektu. Przy projektach składanych do urzędu oczywisty, ale przy pozostałych równie ważny. Pozwala zawczasu rozwiązać prawie wszystkie detale projektowe i uniknąć problemów na budowie, a także precyzyjnie określić potrzebne ilości materiałów.
Stworzenie modelu 3d, później wizualizacji. Dobór kolorystyki, materiałów wykończeniowych, mebli, oświetlenia. Najbardziej spektakularny etap. Bardzo ważne jest tutaj kontrolowanie budżetu, żeby później wizualizacje nie okazały się niewykonalne.
Stworzenie układu funkcjonalnego w postaci rzutów (zazwyczaj kilka wariantów), wybór najlepszego. Na tym etapie przesuwamy ścianki działowe, jeśli jest taka konieczność, ustalamy lokalizację głównych elementów wyposażenia, sposób funkcjonowania wnętrza.
Bez zebrania bardzo, bardzo dokładnego wywiadu projekt nie będzie idealnie dopasowany do inwestora. Konieczne jest poznanie jego zwyczajów, potrzeb, preferencji stylistycznych. Najpierw wysyłam kwestionariusz z pytaniami do klienta, analizuję go, a następnie się spotykamy, żeby wszystko dokładnie omówić. Na tym etapie warto też określić budżet na wykonanie projektu. Z taką wiedzą mogę przystąpić do projektu.
Uważam, że przed rozpoczęciem współpracy architekt i inwestor powinni się spotkać, trochę poznać, porozmawiać o oczekiwaniach i potrzebach. Inwestor powierza architektowi odpowiedzialność za kształt przestrzeni w której będzie żył, często znacząco wpływającejna codzienne życie. Dlatego niezbędne jest zaufanie między inwestorem a architektem, które jest podstawą owocnej współpracy
Podpisanie umowy jest bardzo ważne. Zawierają się w niej wszystkie informacje dotyczące, terminów, zakresu, płatności. Umowa chroni zarówno inwestora, jak i architekta, obie strony wiedzą, jakie mają obowiązki i co otrzymają w zamian. Szczegółowa umowa pozwala uniknąć późniejszych konfliktów.